Prezes ZG SEiRP złożył u Dyrektora ZER MSWiA kolejne pismo, dotyczące tym razem dramatycznej sytuacji materialnej najstarszych osób, objętych ustawą z 16 grudnia 2016 r.


Archiwum 2020

[2023]    [2022]    [2021]    [2019]    [2018]    [2017]    [2016]

Prezes ZG SEiRP złożył u Dyrektora ZER MSWiA kolejne pismo, dotyczące tym razem dramatycznej sytuacji materialnej najstarszych osób, objętych ustawą z 16 grudnia 2016 r.

ZG SEiRP złożył u Dyrektora ZER MSWiA pismo z wnioskami, dotyczącymi postępowania organu emerytalnego z osobami objętymi ustawą z 16 grudnia 2016 r., postępowania mającego opóźnić rozstrzygnięcie sądowych spraw odwoławczych oraz utrudnić kontakt z pracownikami ZER-u.

Otrzymaliśmy pismo Prezesa ZG SEiRP, dotyczące zakończonego programu ubezpieczenia grupowego „SEiRP 2016” oraz nie do końca jasnego sposobu pozyskiwania kandydatów do konkurencyjnego programu ubezpieczeniowego. Prosimy o zapoznanie się z treścią i o ile zajdzie taka konieczność, wypełnienie załączonego oświadczenia oraz wysłanie go na adres wskazany w piśmie.

Ogłoszenie przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie P 4/18 (Ustawa z 16 grudnia 2016 r.) kolejny już raz zostało przełożone. W międzyczasie proponujemy więc zapoznanie się interesującym, opartym na różnorodnym materiale źródłowym, opracowaniem dotyczącym obecnej sytuacji naszego sądu konstytucyjnego oraz konsekwencjach, jakie sytuacja ta ma i mieć będzie na orzeczenie w sprawie obniżonych świadczeń emerytalno-rentowych. Lektura wymaga skupienia, ale po przeczytaniu opracowania z pewnością dostrzeżecie znaczenie i wpływ obecnego statusu Trybunału Konstytucyjnego na polskie prawodawstwo. Polecamy nie tylko osobom objętym ustawą grudniową.

Dziękujemy Autorowi za zgodę na publikację jego opracowania w naszej witrynie.

Katowicki Sąd Okręgowy wydał już dość dużo wyroków, przywracających świadczenia emerytalno-rentowe, zmniejszone na podstawie Ustawy z 16 grudnia 2016 roku. Od każdego z tych wyroków, organ emerytalny wniósł apelacje. Dotychczas ich treść, a zarazem argumentacja ZER-u nie były znane i publikowane. Dzięki uprzejmości jednego z pokrzywdzonych oraz jego chęci pomocy innym osobom, otrzymaliśmy zgodę na udostępnienie Apelacji organu emerytalno-rentowego w jego sprawie. Na żądanie pokrzywdzonego, zostały z niej usunięte jedynie dane osobowe oraz te, dotyczące jego służby i świadczenia. Argumentacja ZER-u pozostała niezmieniona.


W oparciu o tę Apelację, opracowaliśmy dokument, który pomoże pokrzywdzonym, odwołującym się bez pomocy adwokata, na samodzielne napisanie Odpowiedzi na Apelację.


Oba dokumenty, a szczególnie argumentacja pełnomocnika ZER-u, z pewnością zainteresują również Koleżanki i Kolegów, którym nie zmniejszono świadczeń.

Przedstawiamy pismo Prezesa ZG SEiRP dot. powstania Bractwa Mundurowego oraz inicjatywy wydania książki o ofiarach i krzywdzie osób poszkodowanych przez ustawę represyjną. Więcej informacji na temat nowego stowarzyszenia znajdziecie tutaj.

Przedstawiamy propozycję zorganizowanych pobytów grupowych (grupy od 20 osób) w Sanatorium w Ustroniu, w ośrodku „Magnolia” lub „Tulipan”. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

W dniu 26 września 2020 r., na cmentarzu komunalnym Wartogłowiec w Tychach pożegnaliśmy kolegę Janusza Kudłę, który odszedł na wieczną służbę w dniu 22 pażdziernika br., w wieku 70 lat.

Ceremonię pogrzebową odprawił ks.kapelan Joachim Gondra.

W ostatnim pożegnaniu, oprócz najbliższej rodziny i sąsiadów wzięło udział kilkunastu emerytowanych policjantów i członkowie Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach.

Cześć Jego pamięci. Spoczywaj w spokoju!    

Tegoroczny, V Piknik Weterana Policji był wyjątkowy, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. W piątek, 17 lipca 2020 r., o godz. 16:00 spotkaliśmy się tradycyjnie w gościnnym Ośrodku Szkoleniowo-Hodowlanym Śląskiego Związku Pszczelarzy „Trutowisko Murcki”, na Polanie Hamerla w murckowskim lesie. Tym razem w zmniejszonej liczbie, około 60 osób.

Podjęte zostały środki bezpieczeństwa dla uczestników imprezy, w postaci dostępu do płynów odkażających oraz rozmieszczenia i wykonywaniu pomiaru temperatury ciała. Naszymi gośćmi byli:

✦ Starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Bernard Bednorz i wicestarosta tego powiatu, Jerzy Mantaj.

✦ Komendant Miejski Policji w Tychach mł. insp. Arkadiusz Konowalski.
✦ Przedstawiciel Prezydenta Miasta Tychy, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Tychy, insp. w st. spocz. Janusz Sojka wraz z małżonką (oboje członkowie naszego tyskiego Koła).

✦ Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach, a jednocześnie Prezes Zarządu Koła SEiRP w Gliwicach, Kolega Henryk Mikosz, wraz z wiceprezesem gliwickiego Koła SEiRP, Kolegą Czesławem Pluszczewskim.

✦ Zastępca Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej ZOW w Katowicach, Kolega Ryszard Pietras.Obecni byli również członkowie Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji – Region IPA Tychy wraz z małżonkami.Uroczyste Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach, Tadeusz Szkarłat, który powitał członków Koła, ich rodziny, zaproszonych gości i sympatyków Koła.Minutą ciszy została uczczona pamięć zmarłego w dniu 30 czerwca br., byłego Prezesa Koła nr 3 SEiRP w Tychach, kol. Józefa Hejczyka. 


Następnie zostały wręczone legitymacje członkowskie nowym członkom Koła: Gabrieli Sołtyce, Jackowi Chmielewskiemu, Mirosławowi Rybakowi oraz Sławomirowi Wojtylakowi.Prezes tyskiego Koła SEiRP przekazał na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Tychach, mł. insp. Arkadiusza Konowalskiego, życzenia dla policjantów i pracowników Policji z tyskiego garnizonu z okazji zbliżającego się Święta Policji.Na zakończenie części oficjalnej, uczestnicy Pikniku tradycyjnie stanęli do wspólnej fotografii, którą wykonali Kolega Marian Kuczmiński i Kolega Mirosław Leszczyk.Po obiedzie, na którym Karol Figiel, właściciel lokalu „Bistro Karlik” z Bierunia poczęstował uczestników firmowym, smacznym golonkiem z pieczonymi ziemniakami i zasmażaną kapustą, w części tzw. biesiadnej, w stylowym drewnianym pawilonie odbyła się biesiada przy wspaniałej oprawie muzycznej w wykonaniu Jerzego Sklorza. 

Biesiadnicy mogli do woli konsumować tyskie piwo z beczki, śląski kołocz z serem i jabłkami, kawę, pieczone udka i skrzydełka z kurczaka, krupnioki, kiełbaski z grilla oraz kiszone ogórki „Pani Krysi”.

Za udzielone wsparcie w przygotowanie Pikniku dziękujemy sponsorom naszego Pikniku. Pogoda i „kopruchy” dopisały, chociaż na koniec trochę pokropiło.Do spotkania w przyszłym roku, w tym samym miejscu. w większym składzie. Bez maseczek na twarzy i płynów odkażających.Do zaś.Zobacz zdjęcia...

W dnu 3 lipca br., na Cmentarzu Żwakowskim w Tychach duże grono emerytów i rencistów policyjnych pożegnało zmarłego w dniu 30 czerwca 2020 r. po ciężkiej chorobie, Kolegę podinsp. w st. spocz. mgr Józefa Hejczyka.

Kolega Józef Hejczyk pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Tychach a przed przejściem na emeryturę pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Do Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wstąpił w dniu 17 marca 1993 roku. W okresie od dnia 9.10.2009 r. do dnia 26.03.2014 r. sprawował funkcję Prezesa Zarządu tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Pełnił również funkcję w Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach. Był lubianym i cenionym funkcjonariuszem. Brał aktywny udział w integracji środowiska emerytów i rencistów policyjnych.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Spoczywaj w spokoju!

Zamieszczamy pismo Prezesa ZG SEiRP, z 17 lipca 2020 roku, wysłane do Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych, w sprawie zawieszenia członkostwa SEiRP w FSSM. Pismo wyjaśnia okoliczności oraz przyczyny podjęcia tej decyzji.

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, zamieszczamy apel Wojciecha Trzecieckiego z ZG SEiRP oraz apel Przewodniczącego FSSM RP, Zdzisława Czarneckiego.

W zakładce DokumentyEkwiwalent urlopowy, zamieszczamy omówienie oraz korzystne orzeczenia sądów administracyjnych dot. skarg policjantów na decyzje/odmowy/bezczynność w sprawie wypłaty wyrównania ekwiwalentu.

ZG SEiRP przedstawił dotychczasowe wyniki „Zbiórki dla Józefy”. Chociaż gorące podziękowania należą się wszystkim darczyńcom, to jednak bierność osób które mogłyby pomóc, ale do tej pory tego nie zrobiły sprawia, że powodów do dumy raczej nie ma. Stąd, również dość krytyczna ocena rezultatów, dokonana przez Prezesa Koła SEiRP z Mysłowic i jego apel do ZOW w Katowicach.

Oceny tej nie zmienia fakt, że poprzez witrynę „Zrzutka.pl" zebrano 5862 zł, czyli o połowę mniej. Jest jeszcze czas, żeby tę sytuację zmienić. Prowadzona przez ZG SEiRP zbiórka prowadzona będzie do końca maja br.

Informujemy, że krakowski Oddział „PZU Życie” wznowił przyjmowanie deklaracji przystąpienia do grupowego ubezpieczenia „SEiRP 2019”. W związku z tym, w nowej pozycji menu - Dokumenty - na stronie głównej, w sekcji Program SEiRP 2019 uzupełniamy dostępne dotychczas informacje oraz zamieszczamy materiały, które osobom zainteresowanym pomogą wypełnić i wysłać deklaracje.

Prezes Zarządu Głównego SEiRP dziękuje Członkom i sympatykom Stowarzyszenia za dotychczasowe wsparcie „Zbiórki dla Józefy” i zachęca do dalszych wpłat.

Przekazujemy podziękowania oraz życzenia świąteczne od Komendanta Miejskiego Policji w Tychach, insp. Andrzeja Trzcińskiego, który w dniu 3.04.2020 r. zakończył długoletnią służbę.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzenia złożył również Sekretarz Koła Miejskiego nr 12 SEiRP w Katowicach, Jacek Przybylak wraz z Rodziną.

Prosimy o zapoznanie się z „Tyskim informatorem”. Znajdziecie w nim potrzebne i przydatne informacje, dotyczące między innymi pomocy medycznej w nagłych wypadkach, porad telefonicznych czy funkcjonowania urzędów oraz transportu publicznego. Jest to lektura obowiązkowa na czas epidemii.

Informujemy, że Zarząd Koła dysponuje identyfikacyjnymi naklejkami wewnętrznymi na szybę samochodową. Naklejka ma średnicę 8 cm. Zainteresowanych prosimy o telefoniczny kontakt z Kolegą Mirosławem Gluzą, 📲 +48 734 132 060, także w celu uzgodnienia sposobu i terminu odbioru naklejek.

Bardzo ważny Apel Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach. Prosimy o dokładne zapoznanie się z jego treścią i dostosowanie się do zawartych tam zaleceń. O realizowanych przez nasze Koło przedsięwzięciach będziemy Was informować. Prosimy o poważne podejście do sprawy oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, udzielenie pomocy i przekazanie nam wszelkich, niezbędnych informacji, o które poprosimy.

W dniu 11 marca 2020 r., o godz. 17:00, w restauracji „Victoria” w Tychach odbyło się zebranie sprawozdawcze tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, połączone z uroczystym spotkaniem z okazji Dnia Kobiet.

Mimo czającego się w powietrzu wirusowego zagrożenia, członkowie naszego Stowarzyszenia płci obojga oraz zaproszeni goście stawili się w liczbie prawie 80 osób.

Zebraniu sprawozdawczemu przewodniczył Prezes Zarządu Koła nr 3 SEiRP w Tychach, Tadeusz Szkarłat, który powitał członków Koła wraz z uroczymi Paniami oraz zaproszonych gości, którymi byli:

✦ Komendant Miejski Policji w Tychach - insp. mgr Andrzej Trzciński
✦ Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta - Janusz Sojka.
✦ Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach - Ewa Macek.
✦ Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej SEiRP - Ryszard Pietras.
✦ Prezes Koła SEiRP w Bielsku Białej - Aleksander Cegielski.
✦ Były Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach - mł. insp. mgr w st. spocz. Sławomir Wojtylak.

Następnie minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych Kolegów.

Część formalną zebrania otworzyło wręczenie legitymacji nowym członkom naszego Koła, którymi zostali:

- członek zwyczajny: Teresa Mila, Stanisław Żymańczyk
- członek wspierający: Adam Wybrańczyk.

Listy gratulacyjne z okazji jubileuszy urodzin otrzymali: Aleksandra Rosicka, Krystyna Kuczmińska, Natalia Pasamonik, Wojciech Łechtański oraz Bolesław Wrzesień.

Certyfikaty Członka Wspierającego Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach otrzymali Zbigniew Uramowski i Adam Wybrańczyk.

W dalszej części zebrania Prezes Koła przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Koła za 2019 rok. Wśród zrealizowanych przedsięwzięć były wycieczki, w tym dwutygodniowy pobyt w Bośni Hercegowinie oraz w Chorwacji, spotkania integracyjne, akcje charytatywne na rzecz niepełnosprawnego Jasia Paszek i wiele innych zadań, o których przeczytacie w archiwum naszej witryny internetowej.

Działalność finansową Koła przedstawiła Skarbnik, Ola Rosicka, której należą się bardzo duże słowa uznania za prowadzenie księgowości Koła. Profesjonalizm działania Zarządu ze szczególnym wyróżnieniem Skarbnika został potwierdzony przez Komisję Rewizyjną Koła, której Przewodniczący, Zdzisław Galmach, po omówieniu wyników kontroli zawnioskował o udzielenie absolutorium Zarządowi Koła za działalność w 2019 roku. W wyniku jawnego głosowania członkowie Koła jednogłośnie przyjęli uchwały Zebrania dot. Planu Pracy Koła na 2020 rok oraz Preliminarza przychodów i wydatków.

Po przerwie obiadowej odbyło się uroczyste Spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Kobiet. Prezes Zarządu złożył Paniom życzenia z okazji ich święta i wszystkie obdarował pięknymi różami oraz porcelanowymi zajączkami z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Spotkanie uświetnił mini koncert popularnych piosenek w znakomitym wykonaniu Patrycji, której akompaniował jej mąż Kornel.

Spotkanie zakończyło się w późnych godzinach wieczornych a uczestnicy w doskonałym zdrowiu i nastrojach udali się na spoczynek.

Dzięki za odwagę i dużo zdrowia wszystkim!

Zobacz zdjęcia...

Koleżanki i Koledzy. Na początek zapoznajcie się z tym jakże przejmującym tekstem. Nie oceniajcie bohaterów artykułu. Oni zostali już ocenieni i docenieni. W 2009 i 2016 roku. Jeżeli chcecie pomóc Pani Józefie, wejdźcie na tę stronę  i dokonajcie wpłaty* w wybranej przez siebie wysokości. Jeśli nie chcecie się chwalić, swoją tożsamość i kwotę możecie ukryć. Ważna jest każda złotówka. Dla osób, które mogą mieć trudności, przygotowana została krótka instrukcja, jak dokonać wpłaty. Pani Józefa liczy także na Was.

*Żeby uniknąć ewentualnych problemów z dokonaniem wpłaty, najlepiej wybrać płatność bezpośrednio przez bank lub zwykły przelew.

Uwaga: zbiórka na stronie „Zrzutka” została zakończona 30 kwietnia br.

ZG SEiRP prowadzi własną zbiórkę na rzecz Pani Józefy, poprzez wpłaty na wskazane, wyodrębnione konto Zarządu Głównego. Szczegóły znajdziecie tutaj.

W dniach 24-26 lutego 2020 r., członkowie tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wraz z rodzinami przebywali na wycieczce w gościnnym pensjonacie „Gazda” w Bańskiej Niżnej k/Szaflar.

W pierwszym dniu, wieczorem, bawiliśmy się na zabawie „ostatkowej” przy muzyce w wykonaniu kapeli góralskiej „Bartki”. W drugim dniu, po śniadaniu, udaliśmy się autokarem do kąpieliska Termy Szaflary gdzie przez cztery godziny moczyliśmy się w wodach termalnych. Wieczorem udaliśmy się kuligiem (niestety wozami na kołach) do Białego Dunajca gdzie na zaśnieżonej polanie odbyło się tradycyjne pieczenie kiełbasek i popijanie grzańca. Ten ostatkowy wieczór zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym przy góralskich przyśpiewkach.

W ostatnim dniu naszego pobytu, po śniadaniu, udaliśmy się tym razem do kąpieliska „Gorący Potok”, gdzie przez dwie godziny zażywaliśmy gorących kąpieli. Po wymoczeniu się nastąpił powrót do naszego pensjonatu na obiad, gdzie nastąpiło pożegnanie z gościnnymi gospodarzami: Zosią i Staszkiem Wróbel. Następnie po trzech godzinach jazdy, nasza wycieczka zakończyła się pożegnaniem na parkingu przed Stadionem Miejskim w Tychach.

Następny wyjazd na wody termalne przewidujemy w miesiącu listopadzie br., na który serdecznie zapraszamy naszych członków i sympatyków.

Zobacz zdjęcia...

Informacja Zarządu Głównego SEiRP o działaniach, mających na celu przywrócenie Stowarzyszeniu statusu organizacji pożytku publicznego. Do czasu wyjaśnienia sytuacji, prosimy o wstrzymanie się z dokonywaniem odpisu 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia. O przywróceniu możliwości dokonania odpisu poinformujemy.

Witamy w starej-nowej witrynie tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Informujemy, że Kolega Piotr Rubka, który administruje serwerem z naszą witryną i dotychczas na bieżąco aktualizował jej zawartość, z przyczyn od siebie niezależnych musiał ograniczyć swoją społeczną przecież aktywność i obecnie będzie dbał o to, żeby serwer chodził jak szwajcarski zegarek, a witryna była cały czas dostępna. Dziękujemy mu za dobrą robotę. Z dniem dzisiejszym, prowadzenie witryny przejmuje Kolega Janusz Hajdukiewicz.

AI Website Creator