Archiwum 2021

[2023]    [2022]    [2020]    [2019]    [2018]    [2017]    [2016]

Tegoroczne Spotkanie Opłatkowe Koła SEiRP zostało zorganizowane w środowy wieczór 15 grudnia, w restauracji „Victoria” w Tychach. W spotkaniu uczestniczyło prawie 50 członków i sympatyków wraz z rodzinami. Wśród zaproszonych gości byli obecni

✦ Starosta Bieruńsko-Lędziński, Bernard Bednorz wraz z wicestarostami, Konradem Mateją i Jerzym Mantajem
✦ Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM Tychy, Janusz Sojka wraz z małżonką.

Po powitaniu członków Koła i zaproszonych gości, minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w tym roku naszych członków, którzy odeszli na wieczną wartę. Prezes Zarządu odczytał przesłane do naszych członków i ich rodzin oraz życzenia świąteczne od Kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Tychach, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogło uczestniczyć w tym spotkaniu, a także od Prezesów zaprzyjaźnionych Kół SEiRP z Katowic, Gliwic i Żywca.

Prezes Zarządu Koła, Tadeusz Szkarłat wręczył legitymację członkowską nowej członkini tyskiego Koła, kol. Wandzie Augustyn oraz poinformował o przyjęciu w poczet członków 5 osób.

Następnie nastąpiło tradycyjne „łamanie” się opłatkiem (zachowując reżim sanitarny związany z Covidem-19).

W dalszej części zebrania Prezes Koła przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w okresie od stycznia do grudnia br. oraz założenia do Planu Pracy Koła w 2022 roku. Prezes Koła omówił również założenia dot. obchodów XXX rocznicy powstania Koła SEiRP w Tychach, która przypada w połowie września. Planowane jest powołanie zespołu organizacyjnego, który będzie koordynował działania związane z planowanymi przedsięwzięciami.

Zebranym zaprezentowany został Kalendarz Weterana Policji 2022 (z fotografiami grupowymi z wycieczek i spotkań integracyjnych, składający się z 12 kart). Prezes Koła Podziękował Staroście i Zarządowi powiatu bieruńsko-lędzińskiego za ufundowanie Kalendarza.

W imieniu Starostwa i Zarządu powiatu bieruńsko-lędzińskiego, życzenia świąteczno-noworoczne złożył nam starosta, Bernard Bednorz.

W dalszej części Spotkania uczestnicy zostali zaproszeni do „wigilijnej wieczerzy”. Przy kawie i kołoczu odbyły się rozmowy i wspomnienia z wycieczek i spotkań integracyjnych.

Zobacz zdjęcia...

Tyscy emeryci policyjni wraz z rodzinami, przebywali na trzydniowej wycieczce krajoznawczej w Bieszczadach.

W poniedziałek 4 października 2021 r., wczesnym rankiem przy „zamówionej”, słonecznej pogodzie, 40 osobowa grupa miłośników przygody wyruszyła autokarem ze Szkoły Policji w Katowicach, w kierunku Przemyśla. Po kilku godzinach podróży dojechaliśmy do miejscowości Krasiczyn, gdzie zwiedziliśmy Zamek - najpiękniejszy skarb architektury renesansowej w Europie, zbudowany na przełomie XVI-XVII wieku przez ówczesnego wojewodę podolskiego, Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina, stanowiący potem siedzibę rodu Sapiechów. Wysłuchaliśmy ciekawej historii z okresu II wojny światowej, o grabieży i zniszczeniu zamku przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Po zjedzeniu obiadu w zamkowej restauracji udaliśmy się do Kalwarii Pacławskiej zwiedzając Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, gdzie znajduje się Jej cudowny obraz. Miejsce w którym znajduje się Bazylika, bardzo przypomina krajobraz wokół Jerozolimy. Bazylika została zbudowana na przełomie lat 1665-1668 przez Andrzeja Maksymiliana Fredro - kasztelana lwowskiego i wicewojewodę podolskiego brata Aleksandra hrabiego Fredry.

Po zwiedzeniu bazyliki i zakupie pamiątek udaliśmy się do miejscowości Myczkowce, gdzie zamieszkaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym „Bieszczady” . Wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie integracyjne „bieszczadzka biesiada”, w czasie której odbył się koncert zespołu LIREPI. Podczas dwugodzinnego występu można było posłuchać poezji śpiewanej, inspirowanej tym regionem oraz ludowych piosenek ukraińskich i bojkowskich w wykonaniu Marty Grzybowskiej (zachwyciła nas piękną barwą głosu) i Mariusza Stępnia – śpiew i akompaniament. Po koncercie do akcji wszedł DJ Krzysztof który rozpoczął wieczór taneczny przebojem „Zielone wzgórza nad Soliną” a następnie innymi polskimi i światowymi przebojami. Wszyscy świetnie bawili się do późnych godzin nocnych. Przeprowadzona została również akcja charytatywna na rzecz niepełnosprawnego Jasia Paszka – syna członka tyskiego Stowarzyszenia. Każdy z darczyńców otrzymał pamiątkową przypinkę z magnesem „Bieszczady 4-6.10.2021”.

We wtorek 5 października po śniadaniu, wczesnym rankiem udaliśmy się autokarem do Soliny na przystań wodną w zatoce Jawor, skąd statkiem Komandor II pod dowództwem kapitana Henryka Tkacza, wypłynęliśmy w rejs widokowy po „bieszczadzkim morzu”. Rejs ten na długo pozostanie w pamięci uczestników nie tylko z uwagi na piękne widoki, ale też bieszczadzkie opowieści kapitana Henryka o historii Jeziora Solińskiego i o osobach zamieszkałych nad brzegami zalewu. W tym dniu przejechaliśmy również około 200 kilometrów po dużej i małej Pętli Bieszczadzkiej, z przerwą na posiłek w Chacie Bieszczadzkie Anioły w Ustrzykach Górnych.

W trzecim i ostatnim dniu naszego pobytu, po zabraniu bagaży opuściliśmy gościnny OW „Bieszczady” i udaliśmy się w drogę powrotną do Tychów. Przez Polańczyk dojechaliśmy do miejscowości Lutowiska, gdzie na połoninie widokowej podziwialiśmy piękno krajobrazu i słuchaliśmy ciekawych opowieści naszego przewodnika, Andrzeja Czecha, o historii tego regionu. Na trasie z Wołkowyji do Baligrodu w miejscowości Górzanka zwiedziliśmy zabytkową drewnianą cerkiew grekokatolicką św. Parakseny, z 1835 roku (obecnie kościół rzymsko-katolicki pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa). W kościele tym można było podziwiać zachowany ikonostas w formie płasko rzeźbionych figur świętych.

Ostatnią przygodą naszej wycieczki był przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan-Balnica-Majdan, która jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce, powstałą pod koniec XIX wieku. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Sanoku, w barze Petro San, gdzie na obiad zjedliśmy bardzo smaczny placek „po bieszczadzku”. Około godz. 21:00, na parkingu przy Stadionie Miejskim w Tychach, wycieczka dobiegła końca.

Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana, dopisała pogoda (ponad 23 stopnie C. przy słonecznej pogodzie), dobre warunki pobytu, bardzo dobre i obfite jedzenie, miła obsługa w Ośrodku a przede wszystkim piękne widoki i atrakcje dla zwiedzających.

Serdeczne podziękowania dla kierowcy autokaru, Marka Banasia za bezpieczny przejazd prawie 1100 kilometrów po bieszczadzkich serpentynach.

Na koniec zacytuję refren z piosenki zespołu LIREPI:

„...Nie taka łatwa sprawa
Nie zakochać się w Bieszczadach
Nie taka prosta rzecz
Dystans mieć...”

Do zobaczenia na następnej wycieczce w Bieszczady i na Ukrainę!

Zobacz zdjęcia .

W dniu 23 września br., na cmentarzu Żwakowskim w Tychach odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Stanisława Śmiałka, lat 84, członka tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, który zmarł nagle w dniu 19 września 2021 roku.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Paprocańskiej została odprawiona msza w intencji Zmarłego, w której oprócz Jego najbliższych uczestniczyli członkowie naszego Stowarzyszenia wraz z rodzinami.

Ppłk w st. spocz. mgr Stanisław Śmiałek pracował w tyskiej Komendzie Policji w latach 1983-1990, na stanowisku komendanta. Był wymagającym ale i życzliwym człowiekiem, pomagając funkcjonariuszom w rozwiązywaniu ich problemów zarówno materialnych jak i osobistych. Był osobą na właściwym miejscu. Pożegnaliśmy Go z wielkim smutkiem.

Cześć Jego pamięci. Spoczywaj w pokoju.

W tym roku, w dniach 2-13.09.2021 r., członkowie tyskiego koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych przebywali wraz z rodzinami i sympatykami Koła na wypoczynku w słonecznej Italii. W naszym wyjeździe, razem ze swoimi małżonkami uczestniczyli również prezesi kół SEiRP z Bielska-Białej, Będzina i Czechowic-Dziedzic.

Po czternastogodzinnej podróży przez Czechy i Austrię dojechaliśmy do hotelu Corallo w pięknym miasteczku Cesenatico, w pobliżu Rimini, gdzie powitała nas polska obsługa hotelowa.

Podczas dziesięciodniowego pobytu część uczestników korzystała z pięknej plaży Conti oddalonej od hotelu ok.100 metrów, a także z nieodpłatnej plaży miejskiej. Ciepła woda pozwalała na spacery w głąb płytkiego morza nawet na odległość powyżej 50 metrów.

Pozostali uczestnicy korzystali z wycieczek fakultatywnych, między innymi do Wenecji, Florencji i Bolonii, do San Marino oraz Rzymu i Rimini, a także z rejsu statkiem u wybrzeży Adriatyku. Niestety, z uwagi na reżim sanitarny nie odbył się wieczór włoski w gospodarstwie agroturystycznym.

Indywidualnie zwiedzaliśmy miasteczko, w którego centrum znajduje się kanał portowy z zabytkowymi żaglowcami a także można było zobaczyć pomnik słynnego włoskiego kolarza, Marco Pantaniego oraz znajdującego się w pobliżu stacji kolejowej muzeum tego legendarnego kolarza, który zmarł tragicznie i spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Podczas naszego pobytu przez cały czas mieliśmy słoneczną, bezchmurną pogodę przy temperaturze ok.27°C. Smaczne jedzenie polsko-włoskie było zasługą polskiej kucharki, a można się było najeść do syta trzy razy dziennie. Również kelnerzy spełniali życzenia konsumentów i bardzo sprawnie dokonywali dezynfekcji jadalni po każdym posiłku (niestety z nie pachnącymi środkami odkażającymi).

Niestety, czas szybko minął i w niedzielę w godzinach popołudniowych przy temperaturze 32°C nastąpił wyjazd i powrót do kraju.

Pobyt nad Adriatykiem umożliwiło nam Biuro Podróży Buksa Travel z Bielska-Białej za co serdecznie dziękuję, oczekując oferty na wypoczynek w 2022 roku

Zobacz zdjęcia....

Z przyczyn od nas niezależnych, dopiero dzisiaj, ze smutkiem informujmy, że w dniu 31.03.2021 r., w szpitalu w Katowicach, w wieku 79 lat zmarł nasz Kolega, Stanisław Żabiński.

W dniu 17.08. 2021 r. Prezes Zarządu Koła SEiRP w Tychach, Tadeusz Szkarłat wraz z członkiem Koła, byłym komendantem KMP w Tychach Stanisławem Śmiałkiem udał się do miejsca zamieszkania Staszka w odwiedziny, gdzie Jego żona przekazała im tę smutną wiadomość oraz poinformowała że uroczystości pogrzebowe odbyły się w gronie rodzinnym.

Śp. podinsp. w st. spocz. Stanisław Żabiński przed przejściem na emeryturę pracował w tyskiej jednostce policyjnej na stanowisku Naczelnika Wydziału d/w z PG. Po przejściu na emeryturę, w 1999 roku wstąpił do naszego Stowarzyszenia, gdzie pełnił między innymi funkcję Wiceprezesa Zarządu. W środowisku policyjnym cieszył się poważaniem i szacunkiem.

SPOCZYWAJ W SPOKOJU. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

W dniu 6 sierpnia 2021 r., grupa emerytów tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wraz z rodzinami udała się do Goczałkowic Zdroju. Celem wycieczki nie było leczenie sanatoryjne lecz zwiedzanie przecudnej atrakcji jaką stanowią Ogrody Kapias na terenie tej miejscowości.

Ogrody stanowią wielką oazę roślinności. Do zwiedzenia było 15 ogrodów tematycznych. Uczestnicy wycieczki podczas zwiedzania ekspozycji mogli nabyć różnego rodzaju byliny i krzewy a także zakupić atrakcyjne dekoracje ogrodowe. Po kilku godzinach zwiedzania i wypiciu filiżanki kawy w restauracji ogrodowej udaliśmy się w drogę powrotną z przystankiem w Pszczynie.

Po krótkim spacerze na pszczyńskiej Starówce uczestnicy wycieczki udali się do restauracji „Sułtan” na smaczny obiad.

Podczas wycieczki pogoda nam dopisała, humory zresztą też. Do zobaczenia na następnej.

Niestety, z uwagi na siłę wyższą i złośliwość przedmiotów martwych, nie możemy pochwalić się zdjęciami z tej wycieczki. W zamian prosimy o zapoznanie się z internetową witryną gospodarstwa Bronisława Kapiasa.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie, w sobotę 24 lipca 2021 roku, z okazji Dnia Seniora Policyjnego i Święta Policji odbył się kolejny Piknik Weterana Policji. Uczestniczyli w nim zarówno emeryci i renciści policyjni jak i czynni policjanci wraz z sympatykami naszego tyskiego Kola. Swoją obecnością zaszczycili nas:

✦ Starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego - Bernard Bednorz wraz z wicestarostami - Konradem Mateją i Jerzym Mantajem.
✦ I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach - nadkom. Paweł Rybarczyk wraz z małżonką.
✦ I Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach - Ryszard Purzyński wraz z małżonką.
✦ Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - insp. w st. spocz. Janusz Sojka.
✦ Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Tychach, Przewodniczący tyskiego Regionu IPA - podinsp. Tomasz Pantak,
✦ Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej ZOW SEiRP w Katowicach - Ryszard Pietras.
✦ Prezes Koła SEiRP w Czechowicach-Dziedzicach - Edward Lesiewicz wraz z małżonką,
✦ Prezes Koła SEiRP w Bielsku Białej - Aleksander Cegielski.
✦ Nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice - Stanisław Jeziorański.

W części oficjalnej, Prezes tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Tadeusz Szkarłat powitał licznie przybyłych członków Koła wraz z rodzinami oraz zaproszonych gości. Omówił działalność naszego Stowarzyszenia oraz przedstawił założenia w działalności Koła w drugim półroczu, między innymi organizowanych wycieczek krajoznawczych, w tym wyjazdu na wczasy do słonecznej Italii.

Poinformował również o XXX rocznicy powstania tyskiego Koła SEiRP, która przypada we wrześniu 2022 roku.

Minutą ciszy została uczczona pamięć zmarłych w ostatnim czasie emerytów i rencistów policyjnych.

Z okazji 70 rocznicy urodzin, Koledze Henrykowi Norasowi wręczony został list gratulacyjny oraz upominkowy słoik miodu.

Starosta bieruńsko-lędziński, Bernard Bednorz przekazał wszystkim emerytom policyjnym i funkcjonariuszom Policji serdeczne życzenia z okazji Święta Policji, przekazując Prezesowi Koła list gratulacyjny.

Po konsumpcji tradycyjnego obiadu uczestnicy Spotkania zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii, a w roli fotografa wystąpił regionalny redaktor -Mirosław Leszczyk.

Za udzielone wsparcie i pomoc w organizację imprezy, Prezes Koła SEiRP w Tychach złożył podziękowania sponsorom, którymi w tym roku byli:

✦ Kompania Piwowarska - Browar Książęcy Tychy.
✦ Firma MASPEX Tychy.
✦ Firma URAMEX Tychy.
✦ Firma Przewozowe - PAWEŁ DOLINA.

Niezawodna firma cateringowa Bistro Karlik z Bierunia zapewniła konsumpcję golonek w kapuście. W tym roku tradycyjny śląski kołocz z makiem, serem, jabłkiem i posypką został dostarczony z Piekarni Jerzego Pastuszka, również z Bierunia. Konsumpcję kiszonych ogórków zapewniła pani Krystyna też - a jakże mogło być inaczej - z Bierunia. Jak widać, Bieruń rządził 😀.

Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnej biesiady i zabawy, przy muzyce w wykonaniu wspaniałego muzyka - Jerzego Sklorza.

Hulanki i swawole trwały do późnych godzin wieczornych, po czym uczestnicy, w doskonałych humorach udali się na zasłużony wypoczynek.

Zobacz zdjęcia...

Informujemy, że w dniu 29 lipca 2021 roku, na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice, Pana Stanisława Jeziorańskiego, odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli Prezes Zarządu tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, Tadeusz Szkarłat i członek Koła a jednocześnie Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach, Ryszard Pietras.

Podczas spotkania została podpisana umowa dot. przekazania przez Nadleśnictwo Katowice dla naszego Koła kwoty 1000 złotych, tytułem darowizny.

Nadleśniczy, Pan Stanisław Jeziorański wręczył Prezesowi Koła SEiRP czek okolicznościowy, natomiast Prezes Koła przekazał nadleśniczemu Nadleśnictwa Katowice podziękowanie za przekazane wsparcie finansowe. Spotkanie udokumentowano pamiątkową fotografią.

Jak wiecie, ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie ważne i potrzebne informacje znajdziecie tutaj. Podpowiemy tylko dwie podstrony tego serwisu:
🔸 Dlaczego warto się zaszczepić?
🔸 Mapa punktów szczepień.
W procedurze szczepienia przewidziany jest lekarski wywiad przesiewowy, w czasie którego osoba chcąca się zaszczepić przedkłada stosowny kwestionariusz. Zamieszczamy go tutaj. Jest to dokument off-line, więc należy zapisać go w komputerze, wydrukować i wypełnić.

Przypominamy, że jest to tylko szczepienie przeciwko określonemu wirusowi. Nie jest to lekarstwo na nieśmiertelność, więc nawet po zaszczepieniu się trzeba zachować zdrowy rozsądek i stosować się do obowiązujących zaleceń.

W listopadzie ub.r. informowaliśmy o piśmie, dot. sytuacji materialnej najstarszych osób, objętych ustawą z 16 grudnia 2016 r., które Prezes ZG SEiRP złożył u Dyrektora ZER MSWiA. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że organ emerytalny podjął bądź podejmie działania, mające na celu ułatwienie przyznania świadczenia uzupełniającego zainteresowanym.

Website Builder Software