⭐️ Tu będą przykładowe komunikaty, np. o wycieczkach, zebraniach itp. imprezach. Komunikaty będą usuwane po ich deaktualizacji. No bo po co je trzymać?


Archiwum 2019

[2023]    [2022]    [2021]    [2020]    [2018]    [2017]    [2016]

Świąteczna i rodzinna atmosfera towarzyszyła corocznemu spotkaniu opłatkowemu koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach, które odbyło się 19 grudnia 2019 roku w Domu Przyjęć Okolicznościowych PINOCY w Lędzinach.

W uroczystym wieczorze wigilijnym, oprócz członków koła, ich rodzin, sympatyków i osób wspierających stowarzyszenie, udział wzięli zaproszeni goście: Starosta Powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz, Komendant Miejski Policji w Tychach insp. mgr Andrzej Trzciński wraz z małżonką, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Tychach Janusz Sojka, I Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach Ryszard Purzyński wraz z małżonką, Prezes Koła SEiRP w Czechowicach-Dziedzicach Edward Lesiewicz wraz z małżonką, Prezes Koła SEiRP w Bielsku-Białej Aleksander Cegielski wraz z małżonką, Członek ZOW SEiRP w Katowicach Ewa Stec, Przewodniczący Zarządu Regionu IPA Tychy - naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Tychach podinsp. mgr Tomasz Pantak, Prezes Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tychach Alicja Madejska, Wiceprezes Zarządu Koła nr 4 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Państwowej Straży Pożarnej w Tychach Ryszard Kurek wraz z małżonką. Gościem honorowym spotkania był Jasiu Paszek wraz z siostrą i rodzicami Piotrem i Dorotą Paszek.

Wigilijne spotkanie prowadziła Ela Dąbrowska, która witając zebranych, poprosiła o uczczenie minutą ciszą pamięci zmarłych w 2019 roku kolegów, członków koła: Lecha Wareckiego, Zdzisława Hecnera i Zdzisława Palucha, a także innych niezrzeszonych kolegów, którzy odeszli w tym czasie na „wieczną służbę”.

Wieczór było też okazją do omówienia spraw bardziej formalnych. Między innymi do uhonorowania zasłużonych dla stowarzyszenia osób, którym Prezydium ZOW SEiRP w Katowicach, uchwałą nr 11 z dnia 3.12.2019 r. przyznało na wniosek zarządu koła Honorowe Odznaki Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach. Odznaki otrzymali: Andrzej Dziuba, Prezydent Miasta Tychy (w imieniu prezydenta odznakę odebrał Janusz Sojka); Joachim Pinocy, właściciel restauracji oraz Włodzimierz Rosicki, członek - założyciel tyskiego Koła Emerytów i Rencistów Policyjnych, a wręczyli je: I Wiceprezes ZOW SEiRP w Katowicach Ryszard Purzyński i członek Prezydium ZOW SEiRP w Katowicach i jednocześnie prezes tyskiego koła Tadeusz Szkarłat.

Następnie Ryszard Purzyński, Tadeusz Szkarłat i I wiceprezes zarządu tyskiego koła i jednocześnie wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej Ryszard Pietras wręczyli, w myśl uchwały nr 12/2019, legitymacje członkowskie 17 kolegom i koleżankom oraz 5 członkom wspierającym (w tym 3 emerytom Państwowej Straży Pożarnej z tyskiego koła).

Tadeusz Szkarłat wraz z sekretarzem koła Bogusławem Bulińskim i Iloną Słomian, przedstawicielem grupy bośniackich wczasowiczów, przekazali Piotrowi Paszkowi, funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Policji w Tychach czek dla syna Jasia z akcji charytatywnej, jaką przeprowadzono podczas pobytu wczasowego w Bośni i Hercegowinie we wrześniu 2019 r. oraz zabawek dla Jasia i jego siostry.

Po części oficjalnej życzenia świąteczno-noworoczne złożył zebranym Prezes Koła Tadeusz Szkarłat oraz Starosta Powiatu bieruńsko-lędzińskiego Bernard Bednorz, po czym nastąpiła najważniejsza część spotkania - podzielenie się opłatkiem oraz składanie sobie życzeń bożonarodzeniowych i pomyślności w Nowym Roku.

Podczas spotkania przygotowano ciepły poczęstunek. Na wigilijnym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw, w tym pierogów z kapustą i grzybami, czerwonego barszczu oraz zupy grzybowej i karpia. Była to też okazja do wymiany poglądów i dyskusji o minionym czasie i o nadziejach związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem. Po uroczystej wieczerzy spotkanie uświetniły kolędy w wykonaniu Lucyny Wurcel - znakomitej śpiewaczki operetkowej, której towarzyszył jak zawsze Joachim Pinocy.
Kolędy, życzenia i podniosła atmosfera sprawiły, że tego wieczoru wspólnie przeżywano wyjątkowy nastrój świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. 

Zobacz zdjęcia...

Podczas wrześniowego pobytu wczasowego tyskich emerytów i rencistów policyjnych wraz z sympatykami naszego Koła SEiRP w Bośni i Hercegowinie,

nie zapomnieliśmy o „naszym podopiecznym” Jasiu Paszek. W czasie wieczoru integracyjnego została przeprowadzona zbiórka pieniężna na rzecz niepełnosprawnego Jasia (syna policjanta tyskiej Komendy Miejskiej Policji) podczas której darczyńcy za określoną kwotę wrzucaną do puszki otrzymywali pamiątkową czapkę z logo tyskiej SEiRP.

Po otwarciu skarbonki i przeliczeniu uzbieranych pieniędzy komisja składająca się z prezesów śląskich kół SEiRP przebywających wraz z nami na wczasach, a byli to: Aleksander Cegielski z Bielska-Białej, Edward Papiewski z Będzina, Bogdan Żabiński z Jastrzębia-Zdroju i Bogusław Buliński z Tychów (jako sekretarz komisji) stwierdziła że w sumie uzbierano 800 złotych. Między innymi właściciel Pensjonatu „Laura” Jure Soldo przekazał do puszki 50 zł.

Zebrana kwota została przekazana skarbnikowi naszego Koła i wpłacona przelewem na konto Fundacji „Gwiazda Nadziei” w Katowicach, której podopiecznym jest Jasiu.

Symboliczny czek dla Jasia zostanie wręczony podczas Wieczoru Wigilijnego

Tyskiego Koła w dniu 19 grudnia 2019 r. w restauracji „Pinocy” w Lędzinach.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom

Kolejny wyjazd na kąpiele termalne do Szaflar. W ostatnim tygodniu listopada 2019 r. kilkunastu członków tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wraz z małżonkami uczestniczyło w dwudniowej wycieczce do Szaflar, której głównym programem była kąpiel w wodach termalnych.

Tradycyjnie naszą bazą wypadową był znakomity Pensjonat „Gazda” w Bańskiej Niżnej. W pierwszym dniu pobytu zaliczyliśmy ponad 4 godzinną kąpiel w Termach Szaflary a wieczorem w „salce góralskiej” odbyło się spotkanie integracyjne na którym degustowaliśmy się góralskimi specjałami.

Drugi dzień również był przeznaczony na moczenie się w termalnych wodach.

Po obfitym śniadaniu pojechaliśmy busem do „Gorącego Potoku” gdzie w gorących wodach przebywaliśmy przez ponad 2 godziny. Po południu przyszedł czas pożegnania się z gościnną Zosią Wróbel, która poczęstowała nas obiadem na drogę. Po zrobieniu zakupów produktów regionalnych (skarpet z owczej wełny i serów w różnej postaci) udaliśmy się w drogę powrotną.

Wycieczkę można zaliczyć do udanych imprez które integrują środowisko emerytów i rencistów policyjnych oraz ich rodziny.

Kolejny wyjazd już w lutym 2020 roku. Tym razem będzie to 3 dniowa wycieczka związana z zakończeniem karnawału podczas której przewidziana jest zabawa z udziałem zespołu muzycznego „Bartki”, kulig na saniach z pochodniami (śnieg został zamówiony) i tradycyjne kąpiele w wodach termalnych.

Zobacz zdjęcia...

W sobotni wieczór 23 listopada 2019 r. kilkudziesięciu członków tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych wraz z kolegami z Regionu IPA Tychy Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji oraz sympatycy tyskiego koła SEiRP, oczywiście w obecności uroczych małżonek, spotkali się w sali balowej Hotelu-Restauracji „PINOCY” w Lędzinach po raz pierwszy na tradycyjnych „Andrzejkach”.

Swoją obecnością na zabawie zaszczycili nas prezesi kół SEiRP z woj. śląskiego którymi byli I Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach Ryszard Purzyński z małżonką Wiesławą, prezes Koła SEiRP w Bielsku-Białej Aleksander Cegielski z małżonką Teresą i prezes Koła SEiRP z Czechowic-Dziedzic Edward Lesiewicz z małżonką Alicją. Zabawa podczas której swoje znakomite umiejętności muzyczne zaprezentował muzyk Jerzy Sklorz trwała prawie 9 godzin i zakończyła się przed godziną trzecią w nocy. Serdeczne podziękowania dla naszych członków wspierających Jolanty i Joachima Pinocy którzy również zaszczycili nas swoją obecnością, za umożliwienie „balowania”, smaczne posiłki i znakomitą obsługę. Podziękowania również dla firmy przewozowej „Florek” za wykonanie usługi transportowej uczestników zabawy.

Do zobaczenia na kolejnej zabawie Andrzejkowej oczywiście u „Pinocego”.

Termin został już „zaklepany”. Do zaś!

Zarząd tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych był pomysłodawcą i organizatorem Integracyjnych Zawodów Strzeleckich z okazji Święta Niepodległości. W dniu 9 listopada br na strzelnicę KSS „Piast” w Bieruniu zjechały się drużyny z zaprzyjaźnionych Kół SEiRP z Czechowic-Dziedzic, Gliwic, Katowic, Pszczyny oraz oczywiście drużyna gospodarzy.

Główną konkurencją było strzelanie z karabinu małokalibrowego 5,6 mm na odległość 50 m. do tarczy T-1 w kategorii drużynowej i indywidualnej.

Puchar Przechodni ufundowany przez prezesa Koła Miejskiego nr 12 w Katowicach Ryszarda Purzyńskiego zdobyła drużyna Koła nr 14 z Czechowic-Dziedzic wynikiem 231 pkt. Drugie miejsce zajęła drużyna Koła nr 3 SEiRP Tychy z wynikiem 222 pkt. Trzecie miejsce przypadło drużynie Koła nr 18 z Pszczyny – 155 pkt. Poza podium znalazły się drużyny z Koła nr 7 Gliwice – 154 pkt. i z Koła Miejskiego nr 12 z Katowic – 37 pkt.

W kategorii indywidualnej klasyfikacja wygląda następująco:

1. Andrzej Siuda – 81 pkt – Czechowice-Dziedzice – medal złoty
2. Józef Gorzałka – 79 pkt.- Pszczyna – medal srebrny
3. Edward Hejła -77 pkt. -Tychy – medal brązowy
4. Edward Sternal – 76 pkt. – Czechowice-Dziedzice
5. Leszek Gaszczyk – 74 pkt. – Czechowice-Dziedzice
6. Edward Lesiewicz – 74 pkt. – Czechowice- Dziedzice
7. Tadeusz Szkarłat – 73 pkt. -Tychy
8. Mirosław Gluza – 72 pkt. – Tychy
9. Mariusz Michnowski – 59 pkt. – Gliwice
10. Stanisław Duszyński – 57 pkt. – Tychy
11. Henryk Mikosz – 57 pkt. – Gliwice
12. Dorota Gluza – 52 pkt. – Tychy
13. Antoni Żołna – 42 pkt. – Pszczyna
14. Czesław Pluszczewski – 38 pkt. – Gliwice
15. Ewa Stec – 37 pkt. – Katowice
16. Wiesław Kubera – 34 pkt. – Pszczyna
17. Arkadiusz Piekarz – 24 pkt. – Gliwice
18. Zbigniew Uramowski – 13 pkt. – Tychy.

Puchar oraz medale i dyplomy a także upominki w postaci kalendarzy książkowych na 2020 r. wręczali : I Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach kol. Ryszard Purzyński wraz z Wiceprezesem ZOW SEiRP kol. Henryk Mikosz oraz członek Prezydium ZOW SEiRP kol.Tadeusz Szkarłat.

Zobacz zdjęcia...

Na zaproszenie Koła Miejskiego SEiRP w Katowicach, kilku członków z tyskiego Koła SEiRP wzięło udział w turystyczno-krajoznawczej wycieczce po obszarze Opolszczyzny w dniach od 24 do 26 września 2019 r.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie zamku w Mosznej, którego bajkowa architektura i piękne parkowe otoczenie przyciąga liczne rzesze zwiedzających. Następnie dotarliśmy do Głuchołaz Zdroju gdzie w pensjonacie „Czerwony Kozioł” mieliśmy zakwaterowanie. Po obiedzie zwiedziliśmy część uzdrowiskową miasta wraz z piękną tężnią solankową na górze. Wieczór z uroczystą kolacją, muzyką i tańcami trwał do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy po czeskiej stronie gór Opawskich gdzie zwiedziliśmy z sympatycznym przewodnikiem Centrum Wodolecznicze im.Vincenta Priessnitza w Jeseniku, odwiedziliśmy górskie centrum pielgrzymkowe trzech narodów w Sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej koło miejscowości Zlate Hory, wypiliśmy piwo w historycznej, atrakcyjnej karczmie w górskiej w miejscowości Rejviz. Po powrocie na obiad był czas na spacer a wieczorem planowane ognisko zamieniło się w kolację grillową pod dachem z uwagi na siąpiący deszczyk.

W ostatnim dniu wycieczki było dopołudniowe zwiedzanie historycznego centrum Głuchołaz a po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną z przystankiem na Górze św.Anny. Z przewodniczką przemierzyliśmy szlak od Domu Pielgrzyma, przez pielgrzymkowy plac kościelny, drogę krzyżową z czternastoma kapliczkami do Sanktuarium św.Anny a zwiedzanie zakończyliśmy pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. We wczesnych godzinach wieczornych dotarliśmy do Katowic. Dziękujemy naszym koleżankom i kolegom z katowickiego Koła SEiRP za zaproszenie do udziału w wycieczce i miłą, sympatyczną atmosferę podczas której mieliśmy możliwość bliższego poznania się oraz zobaczenia wielu ciekawostek Opolszczyzny i czeskich zabytków za górami Opawskimi.

Zobacz zdjęcia...

Kolejny wyjazd wypoczynkowy (tym razem dłuższy o dwa dni) tyskie Koło Emerytów i Rencistów Policyjnych zorganizowało ponownie na Bałkanach (Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja).

W poniedziałek 2 września punktualnie o godz.20.00 z parkingu przed Stadionem Miejskim w Tychach grupa 55 osób wśród których byli członkowie naszego Koła wraz z rodzinami, zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych kół SEiRP z Bielska Białej, Będzina ,Czechowic Dziedzic, Jastrzębia Zdroju, Sosnowca, było kilku emerytów policyjnych z Mysłowic, Łodzi i Wrocławia, grupa tyskich emerytów z Państwowej Straży Pożarnej oraz sympatycy naszego Stowarzyszenia.

Po prawie 18 godzinach podróży nowym autokarem marki „Mercedes” z firmy naszego członka wspierającego Piotra Sobczaka wczesnym popołudniem przyjechaliśmy do pensjonatu „Laura” w miejscowości Vionica-Citluk k/Medjugorje.

Podczas naszego pobytu 5 dni spędziliśmy na plażach w Chorwacji w miejscowościach Zaostrog i Drvenik a 1 dzień na plaży w Neum na terenie Bośni i Hercegowiny(był to wyjazd wymuszony przez bośniacką Straż Graniczną która zablokowała nam 24 godzinny wyjazd do Chorwacji). Niesamowite wrażenie sprawił nam przejazd do Neum w ekstremalnych warunkach drogą a raczej ścieżką przez góry(ze łzami i „rzykaniem”). Wielkie słowa uznania należą się naszym szoferom Darkowi i Januszowi ,którzy wykazali się mistrzowską jazdą autokarem. Oprócz programu z poprzedniego roku czyli wycieczki do Mostaru, zwiedzaniem klasztoru derwiszów w Blagoje i wodospadów Kravica, przepłynięcie łodziami dorzeczem rzeki Neretwa do gospodarstwa Jozo Crncewica- odwiedziliśmy również Wspólnotę Cenacolo a kilkadziesiąt osób wspięło się na szczyt góry Podrbo- miejsca Objawień Matki Bożej.

Do nowych atrakcji należy zaliczyć wycieczkę do Sarajeva .Stolica Bośni i Hercegowiny jako europejskie miasto zwana jest też Bałkańską Jerozolimą ze względu na długą historię i różnorodność kulturową(w tej samej dzielnicy Bascarsija znajduje się meczet, kościół katolicki, cerkiew i synagoga).Po przyjeździe pod Ratusz rozpoczęliśmy z przewodniczką zwiedzanie miasta. Najpierw udaliśmy się na Most Łaciński na którym w 1914 roku został zastrzelony arcyksiążę Ferdynand wraz z małżonką. Następnie przeszliśmy obok Muzeum Historycznego Bośni i Hercegowiny gdzie w oknie można było zobaczyć historyczne zdjęcia z zamachu. Na Starym Mieście w dzielnicy Bascarsija zwiedziliśmy Katedrę Serca Jezusowego z XIX wieku przed którą stoi pomnika papieża Jana Pawła II, zabytkowy Meczet Gazi Husrev-bega z XVI wieku oraz podziwialiśmy Meczet Sułtański z 1565 r. który po odbudowie był darem dla sułtana Sulejmana Wspaniałego i starą wieżę zegarową Sahat Kula. Ulicą Saraci zwaną ulicą rzemieślników przeszliśmy na Plac ze studzienką Sebilj (wykonana z drewna ozdobnego była ujęciem wody pitnej od XIX wieku i wchodziła w skład jednego z pierwszych wodociągów w Europie. Studzienka Sebilj stanowi symbol Sarajewa. W tym miejscu była zbiórka naszej grupy po przerwie na kawę, i zakupy a przed wyjazdem ze stolicy.

Drugą atrakcją był Fisch Piknik czyli rejs stateczkiem na wyspę Hvar , połączony z konsumpcją wina i ryb z grilla oraz plażowaniem. W roli jednookiego pirata wystąpił sam prezes trąbiąc na bawolim rogu.

Oczywiście nie mogło się obyć bez spotkań integracyjnych. Podczas Wieczoru Integracyjnego degustowaliśmy się winami i rakiją wyprodukowanymi przez naszego gospodarza Jure. Najbardziej przypadła do smaku wiśniówka i orzechówka. Odbyła się też dyskoteka gdzie umiejętnościami DJ-a wykazał się nasz kierowca Janusz. Pod koniec naszego pobytu odbył się tradycyjny Wieczór Bośniacki przy muzyce i tańcach. Tym razem uczestnicy mogli się degustować smakowitym „mięskiem” popularnej w Hercegowinie tzw. peki w skład której wchodziły pieczone ziemniaki oraz różnego rodzaje pieczone mięsa które szybko zniknęło w żołądkach uczestników. Przypominało to nasze tradycyjne (jak zwał tak zwał) prażoki lub pieczonki ale naczynia w których przygotowano tą strawę były inne.

Warto również wspomnieć o przeprowadzonej charytatywnej zbiórce pieniężnej do puszki na rzecz niepełnosprawnego syna tyskiego policjanta sześcioletniego Jasia. Zebrano w sumie 800 zł. a nasz sympatyczny gospodarz Jure przekazał 50 złotych. Darczyńcy otrzymali w prezencie okolicznościowe czapki z logo Stowarzyszenia i długopisy. Pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji „Gwiazda Nadziei”.

W sobotę 14 września po zjedzeniu obiadu, wykonaniu wspólnej fotografii oraz pożegnaniu z gościnnymi gospodarzami Agnieszką i Jure Soldo, przed godziną 18.00 udaliśmy się do Medjugorje. Część grupy udała się na mszę wieczorną do kościoła pod wezwaniem św.Jakuba a część poszła na zakupy. Przed godziną 20.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Zakończenie imprezy nastąpiło w dniu 15.09.2019 r. o godz. 12.15 na parkingu przed Stadionem Miejskim w Tychach.

Prezes tyskiego Koła Tadeusz Szkarłat podziękował uczestnikom wycieczki za uczestnictwo w tym ostatnim wojażu na Bałkany a kierowcom za bezpieczną podróż i pokonanie 4100 kilometrów trasy.
Na tym kończymy przygodę z Bośnią i Hercegowiną. Do zaś.

Zobacz zdjęcia...

W dniu 3 sierpnia 2019 r. na cmentarzu Wartogłowiec w Tychach pożegnaliśmy naszego kolegę asp. sztab. w st. spocz. Zdzisława Paluch, który nieoczekiwanie odszedł na „wieczną służbę.

W ceremonii pogrzebowej wzięło udział liczne grono emerytowanych funkcjonariuszy Policji w tym kilkunastu członków naszego Stowarzyszenia.

Kol. Zdzisław przepracował kilkanaście lat w wydziale kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Był aktywnym członkiem naszego Stowarzyszenia.

Cześć Jego Pamięci!

Tegoroczny IV Piknik Weterana Policji był związany z obchodami 100-lecia Polskiej Policji.

W piątek 19 lipca 2019 r. o godz. 16.00 spotkaliśmy się w gościnnym Ośrodku Szkoleniowo-Hodowlanym Śląskiego Związku Pszczelarskiego „Trutowisko Murcki” na Polanie Hamerla w murckowskim lesie, w rekordowej liczbie ponad 90 osób. Naszymi gośćmi byli:

Komendant Miejski Policji w Tychach insp. mgr.Andrzej Trzciński,

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. mgr inż.Piotr Szojda,

Starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego mgr inż. Bernard Bednorz wraz z wicestarostą inż. Jerzym Mantajem,

Przedstawiciel Prezydenta Miasta Tychy mjr. rez. Zbigniew Hyla z Wydz.Zarządzania Kryzysowego UM Tychy,

Prezes Zarządu tyskiego Koła ZBoWiD por. rez. Kazimierz Pawlak z małżonką,

Prezes Koła nr 18 Związku Żołnierzy WP pani Alicja Madejska,

Prezes Koła SEiRP w Bielsku-Białej kol. Aleksander Cegielski,

Prezes Koła SEiRP w Czechowicach-Dziedzicach kol.Edward Lesiewicz wraz z małżonką i członkami Koła.

Prezes Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Tychach Tadeusz Szkarłat serdecznie powitał członków Koła i ich rodziny, zaproszonych gości oraz funkcjonariuszy Policji z IPA-Region Tychy i sympatyków Koła. Minutą ciszy została uczczona pamięć zmarłych w tym roku członków Koła: Leszka Wareckiego, Zdzisława Hencnera i Franciszka Kasperczyka (najstarszego naszego członka). Następnie zostały wręczone legitymacje członkowskie nowym członkom Koła:

Ireneuszowi Ditman, Grażynie Ditman, Marii Kwiatkowskiej, Gustawowi Kupiec, Zenonowi Latocha i Zbigniewowi Uramowskiemu.

Pamiątkową statuetkę XXV-lecia Koła SEiRP w Tychach otrzymał kol.Marian Kuczmiński.

Prezes Koła odczytał i wręczył insp.Andrzejowi Trzcińskiemu List Gratulacyjny z okazji Święta Policji. Wręczone zostały również Listy Gratulacyjne członkom Koła którzy w pierwszym półroczu br. obchodzili okrągłe rocznice urodzin. Listy zostały wręczone: Aleksandrze Rosickiej –skarbnikowi Koła, Krystynie Kuczmińskiej, Waldemarowi Sołtyka i Zbigniewowi Uramowskiemu.

Na zakończenie części oficjalnej uczestnicy Pikniku tradycyjnie stanęli do wspól nej fotografii którą wykonał Marian Kuczmiński i Mirosław Leszczyk.

Po obiedzie na którym firma „Bistro Karlik” Karola Figiel z Bierunia poczęstowała uczestników smacznym golonkiem z pieczonymi ziemniakami i zasmażaną kapustą , w części tzw. biesiadnej w stylowym drewnianym pawilonie odbyła się zabawa przy wspaniałej oprawie muzycznej w wykonaniu Jerzego Sklorza która zakończyła się po godz.22:00 .

Biesiadnicy mogli dowoli konsumować śląski kołocz ze serem, jabłkami sponsorowany przez mistrza Joachima Pinocego, kawą, pieczonymi udkami i skrzydełkami z kurczaka, krupniokami, kiełbaskami z grilla oraz kiszonymi ogórkami „Pani Krysi”. Nie zabrakło tyskiego „Gronia” i napojów chłodzących.

Podczas biesiadowania uczestnicy odśpiewali naszym jubilatom tradycyjne „100 lat” a najstarszemu uczestnikowi Pikniku porucznikowi Kazikowi lat 98 odśpiewano „200 lat”.

Za udzielone wsparcie w przygotowanie Pikniku dziękujemy sponsorom:

Tyskim Browarom Książęcym Grupie „MASPEX- EKOLAND” Hurtowni Drobiu „URAMEX” Zbigniew Uramowski Firmie „PINOCY” Jolanta i Joachim Pinocy

Kierownikowi „Trutowiska Murcki” panu Kazimierzowi Wiśniowskiemu.

Najważniejszym sprzymierzeńcem Pikniku była wspaniała pogoda.

Do spotkania w przyszłym roku, w tym samym miejscu, w tym samym składzie. Do zaś.

Zobacz zdjęcia...

W dniu 4 lipca 2019 roku o godz. 09.00 w Teatrze Małym w Tychach odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. W akademii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

Zaproszeni zostali również emerytowani tyscy komendanci Policji (członkowie naszego Stowarzyszenia) między innymi Stanisław Śmiałek, Jan Rusek, Ryszard Pietras i Janusz Sojka. Nasze Koło reprezentowali prezes Zarządu Tadeusz Szkarłat wraz z sekretarzem Koła Bogusławem Bulińskim (notabene byłym komendantem miejskim Policji w Świętochłowicach i w Zabrzu).

Komendant Miejski Policji w Tychach insp.mgr Andrzej Trzciński podczas przemówienia podziękował członkom naszego Stowarzyszenia za udział w akcjach charytatywnych i wsparcie niepełnosprawnego Jasia – syna tyskiego policjanta.

W trakcie uroczystości kilkudziesięciu funkcjonariuszy/funkcjonariuszek mianowano na wyższe stopnie policyjne , wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia. Po wystąpieniach zaproszonych gości odbył się krótki występ orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

W dniu 15 maja 2019 r. na cmentarzu parafialnym w Łaziskach Średnich po mszy świętej odprawionej w kaplicy cmentarnej Zmartwychwstania Pańskiego pożegnaliśmy płk.w st. spocz. Franciszka Kasperczyka lat 92 , który zmarł po ciężkiej chorobie w dniu 13.05.2019 r.

Najstarszy członek naszego tyskiego Koła SEiRP pochodził z Brzezinki k/Oświęcimia. W szeregi Milicji Obywatelskiej wstąpił w kwietniu 1945 r. Pełnił służbę na posterunkach MO w Mikołowie, Orzeszu, Pszczynie i w Tychach oraz w KW MO w Katowicach i w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Warszawie, skąd przeszedł na emeryturę w kwietniu 1973 r. Przez kilkanaście lat pełnił funkcje prezesa oddziału tyskiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację a członkiem naszego Stowarzyszenia był od 1992 r. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP oraz odznaczeniami resortowymi. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja naszego Koła.

Cześć Jego Pamięci!

W dniu 11 maja 2019 r. na Strzelnicy Myśliwskiej Jana Francuza w Czechowicach-Dziedzicach ul. Górnicza 12 odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej „O Puchar Przechodni Prezesa”.

Organizatorem zawodów był Zarząd Koła Nr 14 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Czechowicach-Dziedzicach. Zawody przeprowadziła firma HP Strzelectwo Sportowe Henryka Podkańska wraz z Zespołem Strzeleckim „PLUTON”. W zawodach uczestniczyły cztery drużyny zaprzyjaźnionych kół z Bielska-Białej, Pszczyny oraz Tychów. Główną konkurencją zawodów było MTS (strzelectwo sylwetkowe) w czterech kategoriach: drużynowa, indywidualna, „Diana” dla kobiet oraz „VIP” dla prezesów. Strzelano z karabinu pneumatycznego MAGNUM 850, kal. 4,5 mm, z odległości 10 m, do metalowych zapadek o średnicy Ø 60 mm.

Puchar przechodni zdobyła drużyna koła nr 14 z Czechowic-Dziedzic, wynikiem 130/150 pkt.

Drugie miejsce zajęła drużyna koła nr 3 z Tychów, wynikiem 100/150 pkt. Trzecie miejsce zajęła drużyna koła nr 18 z Pszczyny, wynikiem 90/150 pkt. W kategorii „DIANA” trzy panie osiągnęły ten sam najlepszy wynik 26/30 pkt. O kolejności na podium decydowała ilość zdobytych „dziesiątek” oraz strzelanie barażowe.

Trzecie miejsce bez „dziesiątek” zajęła Joanna Rubka. W barażach Dorota Gluza zajęła pierwsze miejsce strzelając „dziesiątkę wewnętrzną”, a Barbara Gorzałka strzeliła „dziesiątkę zewnętrzną”. W kategorii indywidualnej trzecie miejsce zajął Mirosław Gluza z wynikiem 27/30 pkt. Drugie miejsce zajął Jerzy Wierzejski z taką samą ilością 27/30 pkt., lecz z 5-ma trafnymi do zapadek. Pierwsze miejsce z dwoma 10-kami i 8-ką tj. 28/30 pkt. zajął Leszek Gaszczyk.

Po tej konkurencji odbył się konkurs w kategorii „VIP”o “Statuetkę Strzelca” ufundowany przez Koło nr 3 SEiRP w Tychach. Zwycięzcą w tej kategorii został prezes Koła nr 18 w Pszczynie kol.Wiesław Kubera, drugie miejsce po strzelaniu barażowym zajął Prezes Koła nr 3 w Tychach kol.Tadeusz Szkarłat a trzecie miejsce zajął prezes koła nr 14 w Czechowicach Dziedzicach kol.Edward Lesiewicz. Zwycięska drużyna koła nr 14 z Czechowic-Dziedzic w składzie Jerzy Wierzejski, Mariusz Toboła, Edward Sternal otrzymała „Puchar Przechodni Prezesa”. Pozostali zwycięscy otrzymali statuetki, medale oraz dyplomy.

W trakcie spotkania integracyjnego po zakończonych zawodach została przeprowadzona kwesta do puszki na rzecz niepełnosprawnego syna policjanta z KMP w Tychach małego Jasia lat 6. Darczyńcy zostali obdarowani pamiątkowymi “magnesami” z podobizną Jasia a po otwarciu puszki komisyjnie stwierdzono zebranie kwoty w wysokości 200 zł. która zostanie wpłacona na konto Fundacji “Gwiazda Nadziei”. Cała impreza integracyjna w której udział wzięło ok.50 osób przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze przy pięknej słonecznej pogodzie.

Zobacz zdjęcia...

W dniu 6 kwietnia br, pożegnaliśmy naszego kolegę Zdzisława Hencnera który zmarł po długotrwałej walce o życie w dniu 3 kwietnia br. w wieku 61 lat.

Msza żałobna w której uczestniczyła duża grupa policjantów i emerytów policyjnych odbyła się w kościele p.w. Bł. Karoliny w Tychach a spoczął na żwakowskim cmentarzu parafialnym.

Starszy aspirant Policji w st. spocz. Zdzisław HENCNER służbę rozpoczął w Wydziale ds. przestępstw gospodarczych w tyskiej Komendzie Policji, następnie w Komisariatach Policji w Bieruniu i w Lędzinach a zakończył na stanowisku oficera dyżurnego KMP w Tychach skąd przeszedł na emeryturę.

Od lipca 2016 r. był członkiem tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Cześć Jego Pamięci!

Dwóch tyskich policjantów podkom. Michał Rubka i asp. sztab. Piotr Janota postanowili przejść Główny Szlak Beskidów od Bieszczad do Ustronia długości ponad 500 km.

Cel tej wyprawy był charytatywny z założeniem zebrania kwoty 10 zł. za każdy przebyty kilometr szlaku, aby wspomóc w leczeniu syna policjanta z tyskiej KMP, który wymaga stałej rehabilitacji i leczenie ponieważ stwierdzono u niego rdzeniowy zanik mięśni (SMA typ III).Choroba ta
uniemożliwia małemu Jasiowi lat 6 samodzielne poruszanie się a także uczczenie 100-lecia powstania Policji.

Przez 16 dni policjanci Michał i Piotr pokonywali górskie odcinki po ok.40 km miejscami ekstremalnej trasy w deszczu, mrozie i śniegu. W to przedsięwzięcie zaangażował się NSZZ Policjantów przy KMP Tychy który umożliwił gromadzenie środków pieniężnych oraz nasze tyskie Koło Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. Flaga z logo naszego Stowarzyszenia towarzyszyła policjantom przez całą wędrówkę.

Zakończenie niesamowitego przedsięwzięcia i powitanie uczestników wyprawy odbyło się w dniu 12 maja br. na rynku w Ustroniu a w uroczystości powitania uczestniczyli między innymi burmistrz miasta Ustroń, komendanci Policji z Cieszyna, Tychów i Ustronia, przew. ZT NSZZ Policjantów Marcin Wróbel oraz delegacja zarządu naszego tyskiego Koła Tadeusz Szkarłat i Mirosław Gluza, którzy podziękowali policjantom za dokonanie ogromnego wyczynu a małemu

Jasiowi wręczyli czek tyskiego Koła SEiRP na kwotę 700 zł.( w tym była kwota 200 zł. zebrana podczas zawodów strzeleckich w dniu 11 maja br. w Czechowicach Dziedzicach ).Ponadto prezes tyskiego Koła a zarazem członek Prezydium ZW SEiRP w Katowicach wręczył czek na kwotę 500 zł. Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach.

Na koniec cytat Jana Pawła II „ Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”

W dniu 8 marca w kawiarni „Rapsodia” w Tychach odbyło się zebranie sprawozdawcze tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w którym uczestniczyło ok.60 członków Koła wraz z małżonkami.

Gośćmi zebrania byli Komendant Miejski Policji w Tychach insp. mgr Andrzej Trzciński oraz prezes Koła SEiRP w Czechowicach-Dziedzicach insp. w st. spocz. Edward Lesiewicz wraz z małżonką. Po powitaniu członków i towarzyszących im pań oraz zaproszonych gości przez prezesa Zarządu Koła Tadeusza Szkarłat minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego kolegi Lecha Wareckiego. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia legitymacji członkowskich które zostały wręczone 17 osobom w tym 13 członkom wspierających, którymi w większości zostały małżonki członków Koła.

Prezes Koła wręczył pamiątkową statuetkę z okazji XXV lecia tyskiego Koła kol. Piotrowi Rubka (członkowi wspierającemu i administratorowi naszej strony internetowej). W dalszej części zebrania przedstawione zostały sprawozdania z działalności statutowej i finansowej zarządu Koła w 2018 r. oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Koła z przeprowadzonej kontroli które zostały jednogłośnie przyjęte. Prezes Koła przedstawił plan pracy na 2019 rok oraz preliminarz przychodów i wydatków które również zostały jednogłośnie przyjęte podczas jawnego głosowania. Po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiła przerwa obiadowa, po której odbyła się uroczystość związana z Dniem Kobiet.

Z tej okazji życzenia naszym paniom złożył Komendant Miejski Policji w Tychach oraz prezes Zarządu Koła. Wszystkie panie zostały obdarowane kwiatami, upominkiem oraz słodyczami a za zdrowie pięknych pań wypito szampana. Spotkanie upłynęło w miłej, przyjacielskiej atmosferze.

W dniach 15-17 luty br. zarząd tyskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych zorganizował trzydniową wycieczkę do miejscowości Laliki k/Zwardonia w której uczestniczyła trzydziestoosobowa grupa członków wraz z małżonkami.

Gościliśmy w Pensjonacie „Zajazd Na Gronicku” gdzie w pierwszym dniu naszego pobytu odbyła się biesiada góralska przy muzyce na żywo oraz smacznym i obfitym jedzeniu, która trwała do późnych godzin nocnych. W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy się do Wisły-Czarne gdzie zwiedziliśmy Zameczek Prezydencki. Drogę zaśnieżoną do Zameczku przeszliśmy pieszo od strony Kubalonki co dla niektórych osób była” drogą przez mękę”. Uczestnicy tej wycieczki byli pod wrażeniem oryginalnego wystroju i wyposażenia Zameczku z lat 30-tych ubiegłego wieku, czyli od oddania do użytku dla Prezydentów RP. Po degustacji w Dolnym Zamku „miodunki prezydenckiej” powróciliśmy do Lalik.

Po południu odbył się kulig z trzema zaprzęgami (niestety były to „sanie na kółkach” pomimo że śniegu było pod dostatkiem to drogi były niestety „czarne”). Po przejechaniu około 4 kilometrów już na śniegu było przygotowane ognisko gdzie spędziliśmy kilka godzin przy pieczeniu kiełbasek ,degustacji miejscowego grzańca oraz przy pieśniach w wykonaniu młodzieżowej kapeli góralskiej. Wracaliśmy z zapalonymi pochodniami przy pięknej gwiaździstej nocy i lekkim mroziku.

Ostatni dzień naszego pobytu w Lalikach był dniem relaksu i „kąpieli słonecznej na śniegu” w wykonaniu naszych pięknych pań. Do Tychów wróciliśmy wszyscy zadowoleni i w doskonałych humorach.

Zobacz zdjęcia...

Dzień 7 stycznia br. był smutnym dniem dla członków naszego Stowarzyszenia.

Odszedł od nas „na wieczną służbę” kolega Lech Warecki. W mszy żałobnej która została odprawiona w dniu 10 stycznia br. w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach uczestniczyła duża grupa członków tyskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych którego członkiem od kilku lat był Leszek. Spoczął na cmentarzu komunalnym na Wartogłowcu.

St. sierż. w st. spocz. Lech Warecki służbę w Policji rozpoczął w styczniu 1983 r. w wydziale prewencji tyskiej Komendy Miejskiej Policji na stanowisku kierowcy w plutonie patrolowym a zakończył w zespole dyżurnych ówczesnego Komisariatu I przy ul. Husarii Polskiej skąd z dniem 15 maja 1996 roku przeszedł na emeryturę.

Był aktywnym członkiem SEiRP uczestnicząc w wielu spotkaniach integracyjnych, wycieczkach i na wczasach w Bośni Hercegowinie we wrześniu 2018 r.

Cześć Jego Pamięci!

HTML Builder